W systemie KOFIOS B, domyślnie są dostępne trzy typy powiązań faktur:
- zaliczka -> faktura końcowa
- proforma -> faktura końcowa
- proforma -> zaliczka
W celu ustalenia typów powiązań faktur, prosimy o przesłanie zgłoszenia na pomoc@kofios.pl
Faktury są łączone na podstawie kategorii faktury źródłowej oraz kategorii faktury docelowej.
1. Połączenie faktura zaliczkowa -> faktura końcowa.
Z poziomu faktury końcowej, wchodzimy do zakładki rozliczenia, klikamy przycisk "+", jeżeli system znajdzie nie rozliczoną zaliczkę od tego samego kontrahenta to nam ją podpowie.
Zaznaczamy fakturę, sprawdzamy poprawność połączenia i zapisujemy dane.
Po połączeniu faktur za pomocą kreatora rozliczeń faktur, w zakładce obieg faktur -> płatności, będzie widoczny efekt tego połączenia.
W celu usunięcia rozliczenia, należy wejść do zakładki rozliczenia z poziomu faktury końcowej i usunąć je za pomocą ikonki kosza.
2. Połączenie faktura proforma -> faktura końcowa.
W tym przypadku, postępujemy w sposób analogiczny jak w punkcie nr 1, do zakładki rozliczenia wchodzimy z poziomu faktury końcowej.
Po połączeniu faktura końcowa, zostanie pomniejszona do płatności.
3. Połączenie faktura proforma -> faktura zaliczkowa.
W tym przypadku, również postępujemy w sposób analogiczny jak w punkcie nr 1, tylko różnica jest taka, że do zakładki rozliczenia wchodzimy z poziomu faktury zaliczkowej.
W takiej sytuacji możliwe jest jeszcze, rozliczenie faktury końcowej, fakturą proforma, o ile taka jest w wprowadzona do systemu.
Przykład poniżej, faktura zaliczkowa rozlicza fakturę proforma (proforma -> zaliczka), a jest rozliczona przez fakturę końcową (zaliczka -> faktura końcowa). Faktura proforma jest rozliczona przez fakturę zaliczkową (proforma -> zaliczka).
Podsumowanie:
- Łączenie faktur za pomocą zakładki rozliczenia, może wpływać na obciążenie budżetu, ale zależne jest to od konfiguracji systemu u danego klienta. Powoduje ono, częściowe lub całkowite pomniejszenie faktur do płatności, oraz ustawia dokument jako rozliczony.
- Dokumentów proponowanych przez kreatora rozliczeń, może być więcej niż jeden.
- Rozliczenie (łączenie faktur) następuje zawsze od dokumentu rozliczającego, nie dokumentu rozliczanego.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.