Artykuł opisuje nowości oraz istotne zmiany w systemie Kofios B dostarczone wraz z nową wersją o numerze 2023.2
Wersja zawiera również wszystkie poprawki związane ze zgłoszeniami serwisowym w okresie od 2023.08 do 2024.01.
Nowa formuła komunikatów - notyfikacje
W celu ograniczenia ilości kliknięć w systemie wprowadziliśmy nową formę komunikatów, które zawierały tylko przycisk OK. Aktualnie komunikaty takie pokazują się w formie notyfikacji (chmurki) u góry ekranu. Komunikat znika automatycznie po 5 sekundach. Poniżej widzimy komunikat w formie notyfikacji, wyświetlony po wykonaniu zadania akceptacji faktury.
Użytkownik może przywrócić poprzednie działanie, tj. komunikaty z przyciskiem OK na środku ekranu, w ekranie ustawień, zakładka Ogólne, sekcja Notyfikacje. Należy odznaczyć pokazaną opcję:
W tym samym miejscu możemy zmienić formę innych komunikatów z przyciskiem OK:
- komunikaty typu ostrzeżenie
- informacje o posiadanych zadaniach akceptacji
Zmiana wyglądu szybkiego menu (u góry ekranu)
Zastąpiliśmy szybkie menu ikonami. Każda z ikon ma podpis zgodny z poprzednią nazwą menu.
Wyszukiwanie danych z użyciem znaku = (równa się)
Standardowo pole Szukaj na wszystkich listach systemu Kofios wyszukują podany ciąg znaków w dowolnym miejscu nazwy, opisu itd. Przykładowo wprowadzenie w polu szukaj ciągu b100 wyświetli dane które posiadają w dowolnym miejscu ciąg b100, np.: B1000, B100, ABC100, KOD B100, małe litery b100
Aktualnie możemy również wyszukać dokładnie wartość B100 poprzedzając szukaną wartość znakiem równa się, czyli =b100. W takim przypadku znajdziemy tylko te wpisy, które jednej z kolumn mają wprowadzoną dokładnie wartość b100 (wielkość liter nie ma znaczenia).
Moje akceptacje
Lista zadań akceptacji np. zadań akceptacji faktur Moje akceptacje otrzymała szereg nowych funkcjonalności
Właściwości dokumentu akceptowanego
Aktualnie wprost na liście zadań akceptacji widać wszystkie, tzw. właściwości dynamiczne dokumentu akceptowanego. Dla faktur są to np. data wystawienia, data sprzedaży, termin płatności, forma płatności itd. W drodze konfiguracji systemu Kofio może włączyć lub wyłączyć widoczność danego pola na liście dokumentów oraz liście zadań akceptacji.
Podgląd obrazu dokumentu
Podczas przeglądania zadań akceptacji w ramach Moje akceptacji możemy widzieć obraz dokumentu, bez konieczności otwierania zadania akceptacji. W tym celu wystarczy włączyć funkcję podglądu na górnym pasku narzędzi:
Akceptacja seryjna (masowa)
Użytkownik posiadający odpowiedni poziom uprawnień może wykonać akceptację wielu zadań na raz, tzw. akceptację seryjną.
Na liście zadań akceptacji należy zaznaczyć więcej niż jedno zadanie, a następnie kliknąć przycisk akceptacji seryjnej.
System wykona tylko te zadania, które mogą być wykonane w akceptacji seryjne, tj.:
- są zadaniami zwykłymi, tzw. akceptacjami formalnymi
- kolejne zadania w schemacie akceptacji nie wymaga ręcznego wskazania użytkownika
Akceptacja seryjna nie dotyczy zadań akceptacji merytorycznej lub rachunkowej. Poniżej przykład akceptacji dla dwóch zadań równocześnie.
Podgląd dokumentu - dostosowanie szerokości
Funkcja podglądu obrazu dokumentu wprost na liście dokumentów lub liście moje akceptacji pozwala dostosować szerokość oglądanego dokumentu. Do zmiany szerokości służy suwak znajdujący się u dołu ekranu. Po zmianie szerokości należy odświeżyć podgląd danego dokumentu. Nowa, zmieniona szerokość pamiętana jest do zamknięcia aplikacji KOFIOS B.
Sortowanie
Poszczególne listy z danymi zapamiętują sortowanie, tzn. po której kolumnie oraz w którym kierunku ma dane mają być sortowane. Zasady sortowania na danej liście są pamiętane do kolejnego uruchomienia systemu Kofios.
Wybrane listy w systemie sortują w tzw. trybie serwera. Oznacza to, że pomimo że widzimy tylko część danych na ekranie, to np. sortując po nazwie w kierunku Z-A widzimy te dane które zaczynają się od Z.
Aktualnie sortowanie w trybie serwera dotyczy:
- listy dokumentów, tj. faktur, pism, umów, protokołów, zamówień
- lista kontrahentów
Ponieważ podczas odświeżania danej listy nie zmienia się sortowanie (jest pamiętane), to w celu przywrócenia domyślnego sortowania listy należy na dowolnej kolumnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Wyczyść sortowanie
Stronicowanie danych
Wybrane strony systemu stronicują dane, tzn. że dane są pobierane w paczkach po 100 rekordów (dokumentów, kartotek), W celu pobrania kolejnej strony wystarczy przesunąć w dół pionowy pasek przewijania lub przejść w dół listy np., strzałką w dół.
Dotyczy listy faktur, pism, umów, zamówień, kontrahentów. Zmiana podyktowana jest optymalizacją systemu. Dodatkowo znieśliśmy limit 1 000 dokumentów na liście, aktualnie może być załadowane do 3 000 dokumentów.
Budowy / inwestycje oraz budżety - filtr tylko moje
Lista aktywnych budów / inwestycji / projektów oraz budżetów otrzymała filtr tylko moje. Włączenie filtra ogranicza widoczność do tych budów lub budżetów w których zalogowany użytkownik jest w Zespół lub sam dodał taką budowę. Analogiczna funkcjonalność została dodana na liście Historia
Integracja z serwisem Vies
W przypadku kontrahentów z UE, poprawność VAT EU jest weryfikowana w serwisie Vies. Jeśli dane nie są zastrzeżone, to nazwa oraz adres są pobrane po numerze VAT EU.
Usprawnienia
Pole kategoria dokumentu w zadaniu akceptacji
Zadania akceptacji otrzymały informację o kategorii dokumentu. Dotyczy wszystkich dokumentów oraz typów zadań akceptacji.
Płatności- kolumna z pełną wartością dokumentu brutto
Lista płatności w kolumnach netto, vat, brutto zawsze pokazywała wartości przelewu. W celu uniknięcia nieporozumień, domyślne nazwy kolumn to Płatność netto, Płatność vat, Płatność brutto. Dodatkowo została dodana kolumna Dokument brutto - zawiera oryginalną wartość brutto faktury, która może być większa niż kwota płatności.
Kopiowanie ról uprawnień
Posiadając odpowiedni poziom uprawnień, możemy skopiować całą rolę uprawnień. Mechanizm ułatwia tworzenie nowych ról, na podstawie tych już istniejących.
Przekształcanie budowy w budżet i odwrotnie
Posiadając odpowiedni poziom uprawnień, możemy przekształcić daną budowę w budżet działu (np. koszty ogólne) i odwrotnie.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.