1. Pobieranie sterowników:
Aby drukarka na komputerze działała poprawnie, musimy pobrać ze strony producenta niezbędne do tego sterowniki oraz oprogramowanie: Link do strony producenta
Gdy wyświetli nam się strona, wybieramy który instalator chcemy pobrać. Do wyboru mamy instalator dla systemu operacyjnego Windows oraz komputerów działających na systemie MacOS. W celu pobrania wybieramy wersję systemową i klikamy przycisk "pobierz":
Następnie zapoznajemy się z umową licencyjną, wyrażamy zgodę i przechodzimy do pobierania:
Instalator w ten sposób został pobrany na komputer:
2. Instalacja sterowników oraz oprogramowania:
Aby zainstalować sterowniki uruchamiamy pobrany wcześniej instalator i na pytanie: "czy chcemy zezwolić aplikacji na wprowadzenie zmian na tym urządzeniu" klikamy opcję "tak".
Następnie pojawi nam się okienko instalatora. Po lewej stronie (numer 1) znajduje się lista kroków, przez które należy przejść chcąc zainstalować sterowniki oraz oprogramowanie niezbędne do obsługi drukarki. Jeśli chcemy by system automatycznie rozpoznał, dla jakiego modelu ma wczytać sterowniki - podłączamy drukarkę do komputera poprzez kabel USB, uruchamiamy ją, a następnie klikamy opcję "wybieranie automatyczne" (numer 2):
Po kliknięciu "wybieranie automatyczne" system wyszukał konkretny model drukarki, dla której przeprowadzony będzie proces instalacji. W tym przypadku jest to model QL-700:
Klikamy "OK" i przechodzimy do kolejnego kroku. Kolejnym etapem jest zaznaczenie informacji o ustawieniach instalacji. Na tym etapie musimy wpisać nazwę firmy oraz "nazwę" drukarki (przykładowo - firma: KOFIO, nazwa: DRUKARKA1) (numer 1), a także ustawienie jakie dodatkowe oprogramowanie (m.in. p-touch editor - edytor służący do tworzenia i edycji wydruków etykiet, p-touch editor update software - oprogramowanie aktualizujące edytor) ma zostać docelowo zainstalowane (numer 2). Domyślnie także zaznaczone są elementy podręcznika dla użytkowników:
Następnie zapoznajemy się z umową licencyjną i klikamy "wyrażam zgodę":
W tym momencie następuje proces instalacji. System pobierze niezbędne oprogramowanie oraz sterowniki wspomagające obsługę drukarki, a następnie wyświetli listę elementów wraz z informacją o postępie instalacji:
Informacja "OK" po lewej stronie oznacza, że element został zainstalowany, z kolei "instaluj" oznacza, że element dopiero się instaluje:
Pod koniec instalacji system poprosi aby kliknąć "ok" by wyświetlić stronę, gdzie można zarejestrować użytkownika. Klikamy "OK", choć sama rejestracja nie jest niezbędna do ukończenia instalacji:
To już wszystko. System poprawnie zakończył instalację sterowników oraz oprogramowania:
3. P-Touch Editor - obsługa programu:
P-Touch Editor to oprogramowanie umożliwiające tworzenie oraz edytowanie różnego rodzaju etykiet, w tym także etykiet z kodami kreskowymi dla narzędzi używanych w firmie. Po uruchomieniu programu pojawi się okno tworzenia etykiety. W programie można przejść bezpośrednio do tworzenia określonego rodzaju etykiety, a także stworzyć własną. Klikamy zatem "nowy układ" i przechodzimy do tworzenia nowej etykiety dla narzędzia:
Pojawi nam się wtedy okno, w którym pracujemy nad etykietami. Numerem 1 oznaczone jest pole etykiety, w którym będą pojawiały się kody kreskowe/tekst/adres itd. Numerem 2 oznaczone jest pole z narzędziami, za pomocą których pracować będziemy nad tworzeniem etykiet. Numerem 3 z kolei oznaczony jest tryb w jakim korzystamy z programu, tj. express oraz professional. Tryb express pozwala na szybkie tworzenie etykiet wydruków. Z kolei tryb professional zawiera wszystkie funkcje wspomagające tworzenie szablonów wydruków:
4. Tworzenie etykiety z kodem kreskowym:
Wydruk etykiety składać się będzie z dwóch pól - kodu kreskowego oraz nazwy narzędzia. Aby dodać kod kreskowy w polu etykieta klikamy z panelu narzędzi "Kod paskowy":
A następnie wpisujemy dane, które program przekształci w kod paskowy. Dane te znajdziemy w pliku "kody kreskowe narzędzi", który pobieramy z systemu KOFIOS B z zakładki "lista" w module "narzędzia". Za przykład posłuży kod kreskowy dla narzędzia wiertarka udarowa:
Skopiowane dane wklejamy do pola "dane":
Bardzo ważnym jest, aby protokół ustawiony został na "CODE39" czyli format w jakim kod kreskowy zostanie wydrukowany. Wchodzimy w zakładkę "protokół" i ustawiamy ten format:
Również rozmiar kodu powinien być odpowiednio ustawiony, ponieważ gdy kod będzie zbyt duży, urządzenie zaczytujące kod może mieć problem z poprawnym odczytaniem. Wchodzimy więc w zakładkę "ustawienia" i ustawiamy rozmiar na minimum:
Po ustawieniu wszystkiego, klikamy "OK". Kod kreskowy został dodany do etykiety:
Następnie dodajemy pole z nazwą. Klikamy z panelu po prawej stronie "tekst".
Po pojawieniu się pola wpisujemy nazwę narzędzia:
Po zapisaniu danych, etykieta jest gotowa do wydruku (w tym celu wybieramy "plik -> drukuj" lub możemy użyć skrótu klawiszowego CTRL+P).
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.