PRZYGOTWANIA
Jeżeli nowy raport wymaga utworzenia źródła danych, proszę kontaktować się z Zespołem pomocy KOFIO. W przypadku gdy nowy raport opiera się na istniejącym źródle danych, można od razu przejść do poniżej opisanych kroków.
TWORZENIE, URUCHAMIANIE I EDYCJA RAPORTU:
Istnieje kilka kategorii w ramach których mogą być tworzone raporty:
W praktyce 100% klientów KOFIO korzysta z kategorii Kontroling. Pozostałe Kategorie to historyczna pozostałość związana z dawnym przeznaczeniem produktu KOFIOS R. W celu utworzenia nowego raportu należy przejść zgodnie w powyższym do kategorii Kontroling dostępnej jako jedna z pozycji w znajdującym się po lewej stronie okna menu programu KOFIOS R.
Następnie należy użyć przycisku dodaj, który spowoduje pojawienie się po prawej stronie okna ekranu edycji.
Pola należy wypełnić.
Ostatnie z pól - Publikacja należy ustawić na: Tabela przestawna (OWC), ponieważ 100% klientów KOFIO korzysta z takiej formy tworzenia raportów.
Po wypełnieniu pól zmiany należy zapisać używając przycisku Zapisz.
Tak stworzony raport staje się widoczny na liście zdefiniowanych raportów:
oraz na pulpicie aplikacji w zakładce: Raporty.
Przed pierwszym uruchomieniem raportu wymagana jest konfiguracja. W tym celu należy przejść do edycji raportu poprzez skorzystanie z przycisku: Edytuj
Po przejściu do widoku edycji należy przejść do podwidoku: Dane raportu
W podwidoku Dane raportu znajdują się cztery kategorie: Kolumny, Filtrowanie, Grupowanie, Sortowanie. Najistotniejsze są pierwsze dwie z nich, tj.: Kolumny i Filtrowanie. Domyślnie po uruchomieniu podwidoku Dane raportu użytkownik znajduje się w ekranie Kolumny - Wybrane. Widać wówczas, że lista wybranych do raportu kolumn jest pusta. Konfiguracje należy zacząć od przejścia do Kolumny - Wszystkie i zaznaczenia kolumn które mają się znaleźć w raporcie. Należy zwrócić uwagę, że kolumny spośród których dokonuje się wyboru, to kolumny widoku, który stanowi źródło danych dla raportu.
Tak przeprowadzona konfiguracja stanowi minimum, które pozwoli na uruchomienie raportu.
Raport po uruchomieniu nie tworzy domyślnego układu wyświetlania danych, dlatego konieczne jest stworzenie takowego. Należy w tym celu skorzystać z przycisku: Projektowanie, który uruchomi okienko edycji.
Edycji dokonuje się poprzez przeciąganie dostępnych pól do odpowiedniego obszaru.
Umieszczenie pól w obszarach powoduje tworzenie struktur w tabeli
Obszary: Kolumny i WIersze wyświetlają informacje i pozwalają na filtrowanie wyników. Obszar Filtry nie wyświetla informacji. Zapewnia on jedynie opcje filtrowania wyników. Warto wspomnieć, że taki sposób filtrowania ma miejsce po stronie aplikacji, w związku z czym dla dużych zbiorów danych może nie być optymalny.
W menu edycji raportu w podwidoku: Dane raportu istnieje możliwość definiowania filtrów. Ich wielką zaletą jest sposób działania: realizowane są na poziomie zapytań bazy danych, w związku z czym cechują się dobrą wydajnością. Wprowadzenie filtra, spowoduje, że przy zaznaczeniu danego raportu na pulpicie aplikacji widoczne staną się filtry, które można zastosować na danym raporcie jeszcze przed jego uruchomieniem.
SKRÓTY DO RAPORTÓW:
Skróty raportów stanowią nazwane odwołanie do raportu z ustalonymi wartościami filtrów. Skróty można udostępnić na pulpit aplikacji wskazanym użytkownikom. W celu stworzenia skrótu należy po wyborze raportu na pulpicie aplikacji skorzystać z przycisku Zapisz jako skrót.
Wygenerowany skrót przyjmie domyślnie jako nazwę datę w momencie utworzenia.
Można dokonać zmiany nazwy skrótu poprzez jego wybór naciśnięciem lewego przycisku myszy.
W celu udostępnieniu skrótu na pulpit innego użytkownika należy po zaznaczeniu skrótu nacisnąć przycisk: Wyślij na pulpit. Wyświetli się wówczas okno wyboru użytkownika, któremu skrót zostanie udostępniony.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.